Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat

Teksti: Petri Kiuttu, lähteet STT, Tasavallan presidentin kanslia, HS
Kuva: Lehtikuva / AFP / Aaron Chown
Uutinen julkaistu: 18.03.2026

Presidentti Alexander Stubb ja Britannian kuningas Charles tapasivat tiistaina Lontoossa. Presidentti ja kuningas kävivät katsomassa Suomen Metsäyhdistyksen näyttelyn.

Presidentti Alexander oli työvierailulla Britannin pääkaupungissa Lontoossa alkuviikon. Stubb tapasi vierailullaan ulkopolitiikan asiantuntijoita. Presidentti Stubb piti luennon arvostetussa London School of Economics and Political Science eli LSE -yliopistossa. Hän myös keskusteli yliopiston opiskelijoiden kanssa.

Tiistaina presidentti Stubb tapasi Britannian kuninkaan Charlesin. Presidentti Stubb ja kuningas Charles kävivät katsomassa yhdessä suomalaisia metsäteollisuuden keksintöjä esittelevän näyttelyn, jonka nimi on Uusi puu. Kuningas Charlesin hyväntekeväisyysjärjestö on tuonut näyttelyn Lontooseen.

Näyttelyssä olivat mukana presidentin puoliso Suzanne Innes-Stubb ja maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah, Suomen Britannian-suurlähettiläs Teemu Turunen ja Britannian Suomen-suurlähettiläs Laura Davies.

Presidentti Stubbin vierailu Lontooseen päättyi tiistaina.

Presidentti Alexander Stubb (keskellä) ja rouva Suzanne Innes-Stubb (oikealla) tutustuivat tiistaina 17.3. yhdessä Britannian kuningas Charlesin kanssa näyttelyyn. Näyttely esittelee suomalaisia puualan keksintöjä. tiistaina. Näyttly on esillä Lontoon Chelseassa Lontoon Chelseassa. Näyttelytilan omistaa kuninkaan hyväntekeväisyyssäätiö. talossa.Kuva: Lehtikuva / AFP / Alberto Pezzali

Kommentoi

Voit kirjoittaa mielipiteesi uutisesta kommenttilaatikkoon.

Sinun pitää kirjoittaa myös nimesi tai keksiä nimimerkki.

Nimi tai nimimerkki:

Kommentti:

Tietoturvaseloste (PDF)