Suomen ulkoministeri Elina Valtonen on tärkeässä tehtävässä, kun Suomi johtaa Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestöä Etyjiä vuonna 2025. Suomen tehtävä ETYJin johdossa ei ole helppo. Ukrainan sota on jatkunut kohta kolme vuotta.
Valtonen sanoo, että on erityisen tärkeää, että Suomi kunnioittaa ETYJin periaatteita.
– Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa rikkoo kansainvälistä oikeutta ja kaikkia Etyjin periaatteita. Suomen tuki Ukrainalle jatkuu. Ukraina on tärkein asia Suomen puheenjohtajakaudella.
Ulkoministeri Valtonen uskoo, että ETYJillä voi olla merkittävä rooli myös Ukrainan rauhanneuvotteluissa ja rauhan säilymisessä.
Etyjin juuret ovat Suomessa. Vuonna 1975 järjestettiin Helsingissä Euroopan turvallisuus- ja yhteistyökonferenssi eli ETYK. Suomen presidentti Urho Kekkonen oli tärkeässä asemassa, kun kokous järjestettiin.