Pääministeri Pedro Sanchez julisti Espanjaan maanantaina kolmen päivän suruajan. Pääministeri julisti Espanjaan suruajan pahan luotijunaonnettomuuden takia.
Ainakin 42 ihmistä kuoli ja 150 ihmistä loukkaantui, kun kaksi junaa törmäsi yhteen sunnuntaina Etelä-Espanjan Andalusiassa. Onnettomuus sattui, kun luotijuna törmäsi vastaantulevaan junaan lähellä Cordoban kaupunkia. Luotijuna oli matkalla Malagasta Madridiin. Junassa oli yli 300 matkustajaa. Toiessa junassa oli 184 matkustajaa.
Espanjan liikenneministeri Oscar Puente sanoi viikonloppuna, että onnettomuus on outo. Onnettomuus tapahtui suoralla radalla, joka remontoitiin vuosi sitten. Veturinkuljettajien ammattiliiton mukaan rataosuus oli kuitenkin huonossa kunnossa. Espanjan valtion rautatieyhtiön Renfen mukaan onnettomuuden syy ei ole kuljettajan virhe.
Espanjan pääministeri Pedro Sanchez sanoi maanantaina, että onnettomuus tutkitaan tarkkaan.
Suomen ulkoministeriön tiedossa ei ole, että kuolonuhrien tai loukkaantuneiden joukossa on suomalaisia.
Junaonnettomuus on Espanjan pahin vuoden 2013 jälkeen. Vuonna 2013 80 ihmistä kuoli, kun juna suistui raiteilta Santiago de Compostelan lähistöllä.
Uusi junaonnettomuus Kataloniassa
Espanjassa sattui toinen junaonnettomuus tiistai-iltana. Onnettomuus sattui Espanjalle kuuluvassa Kataloniassa lähellä Barcelonan kaupunkia. Onnettomuudessa kuoli yksi ihminen ja loukkaantui 37 ihmistä.
Onnettomuus sattui, kun juna törmäsi muuriin, joka oli romahtanut raiteille. Junaliikenne on keskeytetty radalla, viranomaiset tutkivat onnettomuuden syytä.

Juttua on muokattu 21.1.2026. Juttuun on muutettu onnettomuudessa loukkaantuneiden ihmisten lukumäärä. Jutun loppuun on lisätty uusi kappale, jossa kerrotaan uudesta onnettomuudesta.
